JAPOŃSKI W II LO

 

 

 

 

 

Język japoński i kultura Dalekiego Wschodu stanowią zagadkę dla nas Europejczyków. Kojarzą nam się z dalekimi krajami, pełnymi tajemnic, nieznanych zachowań i niezrozumiałych "krzaczków", ktorymi sa one zapisywane.

Jednak, po bliższym poznaniu okazuje się, że to tylko stereotyp. Prawda jest zupełnie inna. Kulturę Japonii, w popularnych mediach, przybliżyły filmy - "Szogun" i "Ostatni Samuraj". Był to jednak przekaz powierzchowny, nastawiony na sukces komercyjny i takim pozostał.

Prawda o Dalekim Wschodzie jest zupełnie inna i możesz ja poznać między innymi w II LIceum Ogolnoksztalcącym podczas zajęć z języka japońskiego.

Jako jedyna szkoła średnia w Łodzi i jedna z niewielu w Polsce, już od 20 lat, prowadzimy zajęcia z języka japońskiego   i kultury Japonii.

Prowadzi je japoński wolontariusz i to także stanowi o atrakcyjności i oryginalności tych zajęć !!!.

***

KIlka zdjęć ze spotkania on-line z naszymi japońskimi Kolegami

      

Więcej bieżących informacji na szkolnym facebooku. Zapraszamy!

***

Powoli wracamy do stabilizacji po pandemii. Po bloku zajęć on-line  zaczynamy myśleć o bezpośrednim spotkaniu uczniów. I tutaj kilka słów o naszym Japońskim Partnerze:

Osaka International  School of Kwansei Gakuin i Senri International School of Kwansei Gakuin to dwie siostrzane szkoły położone w północnej Osace, które dzielą kampus, cel i misję. Powstały w 1991r. Osaka International School (OIS)  i Senri International School (SIS)  to szkoły,  które  oferują  program International Baccalaureate (IB). Absolwenci obu szkół kontynuują naukę w wielu najlepszych uniwersytetach na całym świecie, w tym w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Japonii. Szkoły są akredytowane przez Western Association of Schools and Colleges (WASC) i są członkiem Rady Międzynarodowych Szkół (CIS) oraz Japońskiej Rady Międzynarodowych Szkół (JCIS). Zostały również wybrane jako jedne z Super Global High Schools Ministerstwa Edukacji. Dwie siostrzane szkoły posiadają wspólny kampus „SOIS” oznacza to, że ​​uczniowie OIS i SIS mogą spędzać ze sobą mnóstwo czasu, tworząc prawdziwie stymulujące międzykulturowe środowisko uczenia się. Biblioteka, kawiarnia, sala gimnastyczna i obiekty sportowe, laboratoria naukowe, pomieszczenia artystyczne i sale muzyczne to miejsca, w których uczniowie codziennie uczą się i spotykają. Szkoły realizują wspólny program niektórych przedmiotów, np. Sztuki, Muzyki czy Wychowania Fizycznego. Rok szkolny rozpoczyna się 1 kwietnia w (OIS),a w (SIS) w sierpniu. Rok szkolny podzielony jest na 3 semestry, jesienny, zimowy i wiosenny. Lekcje prowadzone są po japońsku i angielsku i trwają 55 min. Oprócz japońskich nauczycieli, w szkole uczą nauczyciele innych narodowości –anglicy, amerykanie, nauczyciele z Kanady czy z Chin. Ogółem w szkole można spotkać aż 26 różnych narodowości. Obie szkoły organizują wspólne wydarzenia, koncerty, zawody sportowe i obozy dla uczniów. Obie uczą szacunku i poszanowania dla innych kultur. W 2018 roku szkoła nawiązała współpracę z II Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi.

                                                                          

***

 

Nasza nowa lektorka języka japońskiego Fukumi Hirano bardz aktywnie ruszyła z pracą w naszej Szkole. Prowadzi lekcje z uczniami zainteresowanymi językiem japońskim oraz organizuje szereg projektów, którymi planuje zainteresować szkoły w Japonii, w celu nawiązania współpracy. W załączniku próbka jej aktualnych dokonań.

______________________________.pptx

Rok 2021 - 2022

Czekamy na informacje z Japonii. Co będzie z naszym nowym Lektorem w związku z pandemią. Będziemy wiedzieli wkrótce.

A na razie trochę wspomnień z naszego pobytu w Osace. 

II_Liceum_Ogolnoksztalcace_w_Osace20192(1).pptx

***

Rok szkolny 2020/2021 . Zaczynamy nowy rozdział zajęć z języka japońskiego. W tym roku pracuje u nas dwójka wolontariuszy. Małżeństwo Pani Izumi i Hiroshi Kondo z Nagaty. Pan Hiroshi uczyć będzie języka japońskiego a Pani Izumi zajmie się kaligrafią i obyczajami japońskimi. Zajęcia już się zaczęły i cieszą się dużą popularnością

***

Krótkie wspomnienie z pobytu grupy uczniów II LIceum w Japonii - /listopad - grudzień 2019r./

II_Liceum_Ogolnoksztalcace_w_Osace20192.pptx

 

***

Wróciliśmy !

Ochłonęliśmy z wrażeń jakich dostarczył nam ten wyjazd i teraz można spokojnie o nim napisać. 

Start szalony. Strajk pracowników lotniska w Helsinkach gdzie mielismy przesiadkę na samolot do Osaki spowodował odwołanie naszego lotu. Początkowo było śmiesznie ale później trzeba było na Okęciu trochę powalczyć bo Pani na odlotach powiedziała "proszę przyjść jutro, zobaczymy co się da zrobić" !!! Na szczęscie druga była bardziej komunikatywna /dziękujemy jeszcze raz Pani Krysiu/ i polecieliśmy - jedna grupa przez Seul ! druga przez Tokio ! I spotkaliśmy się mniej więcej w tym samym czasie w Osace. 
Jak zwykle Japonia zaskakuje. Przede wszystkim pogoda. Miało być ciepło a było zimno. Zimno na zewnątrz, zimno w szkole, zimno w hotelach. Niby tam normalne - ale miało być ciepło. Ciepło było podczas zajęć. W szkole uczyliśmy się z Japończykami, którzy byli bardzo ciekawi Polski ale stosunkowo malo o niej wiedzieli. Dostarczyliśmy szkole w Osace, w prezencie polską biblioteczkę - albumy, przewodniki, żeby mogli poznać nasz kraj lepiej. Sami staraliśmy się na lekcjach przybliżać im Polskę, Łódź, nas samych. Pokazywaliśmy przygotowane  w Polsce prezentacje, rozmawialiśmy, odpowiadaliśmy na pytania. Więcej dowiedzą się jak przyjadą do Polski. Rewizyta w marcu 2020. Pierwszy tydzień byliśmy w szkole  partnerskiej, w Osace. Drugi tydzień wędrowaliśmy /jeśli tak można nazwać podróż shinkansenem z prędkością ok 250km/h/ od Hiroshimy przez Iwanischi, do Tokio. Duże tempo i ciężkie walizki. Ale wrażeń mnóstwo. Hiroshima budzi wrażenie i zadumę. Miejsce niesamowite, jedyne na świecie. Tragedia mieszkańców miasta pokazana w sposób chwytający za serce, budzący dużo emocji. Zdjęcia, dioramy, przedmioty z tamtej chwili.. przestroga dla świata, który się zbroi atomowo. I odskok na Mijaimę wyspę z piękną świątynią i kultową, uważaną za jedenz  trzech cudów Japonii bramę Tori, stojącą w morzu. Tu zaskoczenie - brama w renowacji i całkowicie niewidoczna z powodu foliowej okrywy. Ale miejsce piękne. Podróż promem, kolejką dużo wrażeń. I Iwanichi . Mała miejscowość w górach, z pięnym zamkiem samurajów, rzeką płynącą w dolinie. MIeszkaliśmy w ryokanie. Hotelu w stylu japońskim, pokoje z futonami, śniadanie w stylu japońskim i... łaźnia japońska - rewelacja. Można było wymoczyć się w gorącej, źródlanej wodzie. Rano wczesna pobudka i pędem na shinkansen do Tokio. I tutaj po kilku godzinach jazdy byliśmy wszędzie tam gdzie powinniśmy być. Pierwszego dnia spotkanie z Panią Konsul RP w Japonii. Krótka ale miła rozmowa. Potem najbliższa okolica hotelu /szaleństwo pierwszych zakupów i dżungla wieżowców z neonami./. Drugi dzień, pod opieką naszych wolontariuszy, ktorzy uczyli u nas w szkole japonskiego - Pani Junko i Tomoko, cały dzień Tokio.

Wszystkie miejsca gdzie powinien być turysta. co prawda tylko liźniete ale zawsze: Akihabara, Asakusa, Ginza, Tokio Tower, - z widokiem oczywiście na Fuji San/, Shibunja... Można pisać całe strony na ten temat ale wrażeń nie da się opisać. Można robić tysiące zdjęć /robiliśmy/ ale nie da się tego oddać za pomocą fotografii. Powrót do Polski męczący ale spokojny bez szaleństw z przesiadkami. I odpoczynek. Dostosowanie się do zmiany czasu /conajmniej dwa dni bez szkoły.../ i jesteśmy.

Było super!!!

WYjazd dofinansowany był częściowo ze środków Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Łodzi. Dziękujemy !

Dofinansowano ze środków Miasta Łodzi w ramach zadania Wymiana i Współpraca Młodzieży z Zagranicą

 

... i kilka zdjęć z wyjazdu, tyle co nic ale zawsze...

 

***

Dyrekcja II Liceum Ogólnokształcącego informuje, że w ramach współpracy z Senri International School of Kwansei Gaquin

w Osace organizuje wyjazd do tejże szkoły do Japonii.

Wyjazd jest elementem realizowanego wspólnie przez II LO i SIS projektu edukacyjnego i odbędzie się w dniach 25.11.2019r – 8.12.2019r.

W ramach wyjazdu 1 tydzień uczestnicy przebywają w Osace i realizują zajęcia projektowe i turystyczne wspólnie z uczniami japońskimi. 2 tydzień obejmuje zwiedzanie Japonii – Hiroshima, Jamaguchi, Tokio.

Zapraszamy osoby zainteresowane kulturą Japonii, językiem japońskim.

                              

                          Program wyjazdu do Japonii w dniach 25.11.2019r – 08.12.2019r.

 

25.11.2019r /poniedziałek/

- wyjazd sprzed szkoły na lotnisko Warszawa

- wylot do Osaki

26.11.2019r. /wtorek/

- przylot do Osaki

- spotkanie w szkole, zakwaterowanie

27.11.2019r. /środa/

- przedstawienie sposobów realizacji projektu

- autoprezentacje

- zajęcia integracyjne

28.11.2019r. /czwartek/

- zajęcia w szkole

- zwiedzanie Osaki

29.11.2019r. /piątek/

- zajęcia w szkole

- zwiedzanie Kioto

30.11.2019r. /sobota/

- zajęcia z rodzinami japońskimi

01.12.2019r. /niedziela/

- zajęcia z rodzinami japońskimi

02.12.2019r. /poniedziałek/

- zajęcia w szkole

- Osaka

03.12.2019r. /wtorek/

- zajęcia w szkole

- gala, koncert finałowy – prezentacja szkoły i projektu

04.12.2019r. /środa/

- wyjazd do Yamaguchi, zwiedzanie

05.12.2019r. /czwartek/

- wyjazd do Hiroshimy, zwiedzanie

06.12.2019r. /piątek/

- wyjazd do Tokio, zwiedzanie

07.12.2019r. /sobota/

- zwiedzanie Tokio

08.12.2019r. /niedziela/

- wylot do Polski

- powrót do szkoły

 

                                                                                        ***

 

W czerwcu 2019r. z okazji 100 - lecia nawiązania stosunkow dyplomatycznych pomiędzy Polską a Japonią wydaliśmy książkę  "Polska w Japonii - Japonia w Polsce".

Wydawnictwo wydane pod patronatem honorowym Ambasady Japonii w Polsce oraz przy dofinansowaniu Wydziału Edukacji UMŁ zawiera artykuły dotyczące nauczania języka japońskiego i współpracy naszej Szkoły ze szkołami w Japonii. I co ważne - zawiera również wspomnienia i relacje uczniów II Liceum Ogólnokształcącego z wizyty w Osace. Jest ono elementem wydarzeń towarzyszących organizowanemu w naszej szkole VIII Dnia Kultury Japonii i kultur Wschodu. Zachęcamy do lektury.

 

 

 

          

170x234_v6_rozkl.pdf

 

 

*** 

Byliśmy !!! 

W dniach 26 listopada -  5 grudnia 2018r. grupa dwunastu uczniów naszej Szkoły jako jedna z nielicznych w Polsce i chyba jako pierwsza w Łodzi ? odwiedziłą Japonię. Pojecaliśmy z rewizytą do naszych japońskich przyjaciół z liceum Kwansai Gaquin w Osace. Mieszkalismy u rodzin japońskich i realizowaliśmy bardzo bogaty program. Poznawaliśmy kulturę Japonii od podszewki. Dom japoński i jego obyczaje jest bardzo usystematyzowany. Trzeba wiedzieć gdzie zdjąć buty, jak odłożyć sztućce /pałeczki/, jak się ukłonić i komu, żeby nie przesadzić. W szkole poznawaliśmy tajniki nauki w liceum japońskim. Lekcje, zajęcia pozalekcyjne, sposób uczenia się i zachowania. Budowaliśmy nowe przyjaźnie i kultywowaliśmy stare. Wyjazd ten stanowił podstawę do nawiązania dalszych kontaktów. Zaplanowaliśmy kolejny wyjazd na jesień 2019 i  kontynuowanie takich spotkań w latach następnych. 

Wyjazd dofinansowany ze środków wymiany zagranicznej Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Łodzi

Wiecej informacji wkładane było na bieżąco na facebooka szkoły. Chcesz to przejrzyj.

Planowany program pobytu był obiecujący:

 

Program pobytu w Japonii w dniach 26.11.18 – 05.12.18

26.11.18 /poniedziałek/

Wyjazd z IILO ul. Nowa 11/13 - 2.00

Wylot W-wa – Amsterdam  6.05 – 8.15 /lot nrKL 1362

Wylot Amsterdam – Osaka 14.25 – 9.30 +1 /lot nr  KL 867/

 

27.11.18 /wtorek/

Przylot do Osaki, transfer do szkoły, zakwaterowanie, zapoznanie z programem pobytu, aklimatyzacja

 

28.11.18 /środa/

Zajęcia w szkole – integracja. Poznajmy siebie.

Zwiedzanie Osaki wg programu szkoły japońskiej

 

29.11.18 /czwartek/

Zajęcia w szkole –  kultura Japonii

Zwiedzanie Osaki wg programu szkoły japońskiej

 

30.11.18 /piątek/

Zajęcia w szkole – kultura Japonii

Zwiedzanie okolic Osaki wg programu szkoły japońskiej

 

01.12.18 /sobota/

Zajęcia w szkole

Spotkanie z rodzinami przyjmującymi nas, uroczysty posiłek

 

02.12.18 /niedziela/

Wycieczka do Kioto /cały dzień/

 

03.12.18 /poniedziałek/

Wycieczka fakultatywna /Nara, Himeji/

 

04.12.18 /wtorek/

Zajęcia w szkole – podsumowanie spotkania

Pożegnalna wycieczka

 

05.12.18 /środa/

Wylot Osaka – Paryż 10.25 – 15.05 /lot nr AF 291/

Wylot Paryż – W-wa 19.20 – 21.40 /lot nr AF  1246/

Przyjazd II LO ok. 24.00

                                          ... ale było jeszcze fajniej - zobacz chociaż kilka zdjęć z tysięcy, które zrobiliśmy

 

                                    

 Planujemy wydanie publikacji z naszego pobytu i wtedy dowiesz się więcej. |Chcesz jechać do Japonii i interesujesz sie kulturą Wschodu ? Przyjdź do nas.

 

***

Jedziemy do Japonii !!!

W listopadzie jedziemy z rewizytą do zaprzyjaźnionego liceum w Osace. Szczegółowe informacje już wkrótce !!!

***

Wizyta grupy uczniów z Osaki dobiegła końca. Poznaliśmy się razem. Poznalismy nasze zainteresowania, przyzwyczajenie i zwyczaje. Przez cały czas pobyt Pani Dyrektor z Osaki pisała bloga. Tutaj możecie zobaczyć jak na bieżąco oceniali i komentowali wizytę w Łodzi  https://poland2018sois.blogspot.co.uk

Nasze zdjęcia ze spotkania były na bieżąco umieszczane na facebooku. 

Ogólnie było bardzo fajnie. myślę, że teraz już na pewno spotkamy się w Osace w listopadzie.

 

 

 

***

 

Program pobytu grupy z Osaki  w Łodzi 16.03 – 21.03.2018r.

16.03 – piątek

21.00 – przyjazd grupy japońskiej do Łodzi

- schronisko ul. Zamenhofa 13

21.30 - obiadokolacja

- nocleg

17.03. – sobota

9.00 – śniadanie

10.00 – spotkanie z grupa polską /Uniwersytet Łódzki/

10.20 – 14.00  -  wykład – K. Żakowski

- zwiedzanie Uniwersytetu łódzkiego

14.00 – przerwa obiadowa

14.30 – Łódź okiem ucznia – zwiedzanie miasta z przewodnikiem

19.00 – obiadokolacja

18.03 – niedziela

9.00 – śniadanie

10.00 – wycieczka po Łodzi i okolicach

18.30 – obiadokolacja

19.03 – poniedziałek

9.00 – śniadanie

10.30 – zajęcia w II LO

- zajęcia integracyjne polsko – japońskie /cel wizyty, projekt/

- prezentacje polskie /Polska, Łódź, Szkola/

- lekcje w polskiej szkole /zajęcia w grupach/

14.00 – przerwa obiadowa

15.30 - 18.30 – zwiedzanie miasta w grupach młodzieżowych

19.00 – obiadokolacja

20.03 – wtorek

9.00 – śniadanie

10.30 – zajęcia w II LO

- prezentacje japońskie

- lekcje w polskiej szkole /zajęcia w grupach/

14.30 – przerwa obiadowa

15.00 – 15.30 – spotkanie  z Panem Prezydentem Trelą

16.00 – 18.30 – Łódź filmowa – warsztaty w grupach młodzieżowych /projekt/

 19.00 – obiadokolacja

20.00 – podsumowanie projektu

21.03 – środa

8.00 -  śniadanie

8.30 – wyjazd do Warszawy

10.30  - spotkanie w Ambasadzie Japonii

- zwiedzanie miasta

- pożegnanie

             

 

 

JĘZYK JAPOŃSKI – rok szkolny 2017/18 

     lektor

Momoe Hamada

 

 

 

 

 

PONIEDZIAŁEK

 

WTOREK

 

ŚRODA

 

CZWARTEK

 

PIĄTEK

 

1 gl.

815-900

 

 

 

 

 

 

 

 

2 gl.

910-955

 

 

1a  (chłopcy)

1a

 

 

 

 

 

3 gl.

1005-1050

 

 

DJ

 

 

 

4 gl.

1110-1155

 

 

Natalia

         2a

Lekcja j.polskiego

 

 

5 gl.

1205-1250

 

 

 

 

 

 

6 gl.

1300-1345

 

3a/3c

 

Izabela

 

 

7 gl.

1355-1440

Klaudia

 3d

2b

 

1c

 

 

8 gl.

1450-1535

          2a

1d

 

1a

(dziewczęta)

2c

 

9 gl

1540-1625

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

***

 

Program pobytu w Japonii  - II Liceum Ogólnokształcące im. G. Narutowicza w Łodzi

Dzień 1 -  22.10

Podróż

Wyjazd z Łodzi 11.00

Wylot z Warszawy 15.10

 

Dzień 2 - 23.10 /Osaka/

Przylot 8.45

Aklimatyzacja

Spotkanie integracyjne w szkole

Zajęcia integracyjne – poznanie zasad funkcjonowania codziennego w Japonii

 

Dzień 3  - 24.10

Zajęcia warsztatowe w szkole

- prezentacje II LO na tematy:

            - Polska w Europie

            - Łódź – ziemia obiecana

            - II LO w Łodzi – historia  i teraźniejszość

            - Jacy jesteśmy – polska młodzież

Zajęcia integracyjne w Osace – zwiedzanie miasta wspólnie z młodzieżą japońską

 

Dzień 4 – 25.10

Zajęcia warsztatowe w szkole

- prezentacje uczniów japońskich

- poznanie zasad funkcjonowania szkoły japońskiej

 Zwiedzanie Osaki – historia i dzień dzisiejszy

 

Dzień 5 – 26.10

Wyjazd do Nara – zwiedzanie zabytków historycznej stolicy Japonii /cały dzień/

 

Dzień 6 – 27.10

Wyjazd do Kioto – zwiedzanie miasta i zabytków /cały dzień/

 

Dzień 7 – 28.10

Wyjazd na centralną Honsiu - Zamek Himeji /cały dzień/

 

Dzień 8 – 29.10

Dzień inicjatyw japońskich – program zwiedzania zaproponowany przez stronę japońską

 

Dzień 9  - 30.10

Dzień inicjatyw wspólnych – program zwiedzania ustalony wspólnie przez stronę japońską i polską.

Pożegnanie

Podróż

 

Dzień 10 – 31.10

Przylot do Warszawy 14.20

Powrót do Łodzi 17.00

 

***

III Konkurs Krasomówczy Języka Japońskiego

 Organizowany przez Ośrodek Języka i Kultury Japonii im. prof. Ryochu Umedy w Łodzi

Współorganizatorzy :

 Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi

 Zakład Azji Wschodniej  WSMiP UŁ

Konkurs będzie miał miejsce w Muzeum AiE, Pl. Wolności 14, w dniu 4.05. 2017  od godz. 11:00 – 16:00 w Sali Audiowizualnej.

Już po raz trzeci odbędzie się spotkanie miłośników Japonii i języka japońskiego. Udział zgłosili licealiści, studenci oraz osoby uczące się języka japońskiego w Łodzi. Uczestnicy konkursu wygłoszą  teksty w języku japońskim na tematy dowolne. Prezentacje należy wygłosić z pamięci w ciągu trzech minut. Konkurs jest organizowany z myślą o ludziach, dla których język japoński jest pasją, dlatego oceniana jest przede wszystkim chęć i radość przekazania swojej przygody z  językiem japońskim.

Jak co roku nagrody ufundują – Ośrodek Kultury i Języka Japońskiego, Muzeum AiE w Łodzi oraz osoby prywatne. Nagrody zostaną przyznane w kategorii – ekspresja wymowy, za poprawność gramatyczną, za oryginalność wypowiedzi, za zaangażowanie oraz nagroda publiczności.

W Jury zasiądą lektorzy z Japonii, którzy pracują w Polsce.

Konkurs cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W ubiegłym roku do konkursu przystąpiły 53 osoby z Łodzi oraz z województwa łódzkiego. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tegorocznym konkursie.  

 

 

***

Ośrodek Języka i Kultury Japonii zaprasza do Ogrodu Botanicznego w dniach 11-12 luty 2017r. na cykl wykładów na temat "Kultura Japonii". Dokładne informacje tutaj: http://bunka.org.pl/

***

 

Podsumowanie realizacji zajęć z języka japońskiego i kultury Japonii w II LO w 1 semestrze roku szkolnego 2016/17

Nauka języka i kultury Japonii jest realizowana w II LO od roku 1994. W bieżącym roku szkolnym 2016/17 kontynuowano zajęcia realizowane w roku ubiegłym.

Kontynuowano i rozbudowywano kompleksowy  program działań edukacyjnych obejmujący:

1. Nauka języka i kultury Japonii prowadzona przez Wolontariuszkę  z Japonii

            Zajęcia realizowane były w wymiarze 1 godziny tygodniowo dla uczniów, którzy wyrazili chęć udziału w nich. Tematyka zajęć obejmuje zarówno naukę języka jak i poznanie elementów kultury Japonii w aspekcie tradycji jak i dnia współczesnego.

Jak co roku naukę rozpoczyna kilkudziesięciu uczniów, kończy kilkunastu. Udział w  zajęciach wpisywany jest na świadectwo.

2. Realizacja przedmiotu uzupełniającego  „Człowiek i Środowisko – kultury Wschodu” , w klasach drugich.

            W celu osadzenia języka japońskiego w programie szkoły w roku 2016/17 wprowadziliśmy do realizacji przedmiot uzupełniający w wymiarze 1 godziny tygodniowo. Tematyka przedmiotu obejmuje zagadnienia współczesne jak i tradycyjne dotyczące krajów Dalekiego Wschodu.

            Zajęcia opierają się  na formie wykładów jak i wykorzystują aktywność własną uczniów /przygotowanie prezentacji, wyszukiwanie materiałów/.

Program przedmiotu przygotowany został we współpracy z Zakładem Azji Wschodniej Uniwersytetu Łódzkiego, który to zakład objął patronatem ten przedmiot.

Dzięki temu zajęcia dla uczniów prowadzone były również przez pracowników Uniwersytetu Łódzkiego  zajmujących się tymi zagadnieniami zawodowo.

W bieżącym roku zajęcia prowadzone przez pracowników Zakładu Azji Wschodniej UŁ stanowiły istotny element zajęć w ramach przedmiotu „Człowiek i Środowisko…”

Były to zajęcia:

Dominik Wróblewski – Azja Wschodnia informacje wstępne

18.10 –  9.10  - 9.55

19.10  - 11.10 – 11.55; 12.05 – 12.50

 

Mariusz Mielczarek - Konflikt koreański na przestrzeni lat

15.11 - 9.10 – 9.55

16.11 – 11.10 – 11.50; 12.05 – 12.50

 

Dominik Cholewiński – Gospodarka i polityka Australii i Oceanii

22,11 – 9.10 – 9.55

23.11 – 11.10 – 11.50; 12.05 – 12.50

 

 

Joanna Jatczak  - Azjatyckie kino w pigułce

6.12 – 9.10 – 9.55

7.12 – 11.10 – 11.50; 12.05 – 12.50

 

Sylwia Matusiak - Dyplomacja pop-kulturowa w Japonii

13.12 – 9.10 – 9.55

14.12 – 11.10 – 11.55; 12.05 – 12.50 

 

 

3. Zajęcia w Uniwersytecie Łódzkim, Zakładzie Azji Wschodniej

            W bieżącym roku 2016/17 kontynuowaliśmy i rozwijaliśmy współpracę z Zakładem Azji Wschodniej UŁ. W zajęciach realizowanych na uczelni /wykłady oraz warsztaty/ uczestniczyli uczniowie klasy 3a /kontynuacja zajęć – 3 rok/ oraz klasy 1a /klasa realizująca zajęcia z zakresu Kultur Wschodu/.

W bieżącym roku uczestniczyliśmy w następujących zajęciach:

18.11 – Wietnam – retrospekcje z podróży

14.12. – Bliski Wschód i jego problemy

14.01 – Unia Europejska i współpraca z krajami Azji Wschodniej

      

4. Organizacja Dnia Japońskiego – w roku 2016-17 Dzień Japoński odbędzie się w dniu 8 kwietnia 2017r.. Cechować go będzie jak zwykle różnorodność tematyczna i ekspozycyjna, profesjonalizm przygotowań oraz jak pokazały lata ubiegłe duże zainteresowanie mieszkańców Łodzi.

5. Informacja o japońskim znajduje się na naszej stronie internetowej i jest na bieżąco aktualizowana. Informacja ta w roku bieżącym została rozbudowana i obejmuje zarówno link do strony Dnia Japońskiego jak i podstronę zawierającą aktualne informacje z realizacji zajęć na terenie szkoły.

6. W  bieżącym roku nawiązaliśmy  kontakt ze szkołą SENRI and OSAKA INTERNATIONAL SCHOOLS OF KWANSEI GAKUIN w Osace, w Japonii i rozpoczęliśmy działania zmierzające do zrealizowania  wyjazdu dla uczniów zaangażowanych w naukę i realizację zajęć z zakresu kultury wschodu do Japonii jak i przyjęcia w Łodzi grupy uczniów z Japonii. Powstał program współpracy i wstępny harmonogram wymiany.  

7. W szkole, drugie piętro jest miejscem gdzie gromadzone są i eksponowane materiały edukacyjne, kulturowe i fotograficzne dotyczące krajów Dalekiego Wschodu. Zgromadzone tam zostały przedmioty codziennego użytku, stroje, książki z Japonii i innych krajów Azji.

 

                                                                            ***

W dniach 27.11.2016 - 10.12.2016 Pan Dyrektor Dariusz Jędrasiak odwiedził Japonię w celu doprecyzowania zagadnień wspólpracy między II LO a japońskim liceum Senri and Osaka International Schools of Kwansei Gakuin. Celem spotkania było omówienie współpracy pomiędzy naszymi szkołami i rozpoczęcie projektu międzynarodowej wymiany młodzieży.

Na zdjęciu D. Jędrasiak z Dyrektorami Liceum Kwansei Gakuin

Zdjecia z wyjazdu i prezentacja w zakładce ZDJECIA  /zajrzyj/ oraz na szkolnym facebooku /relacje na bieżąco/.

***

I XXXVII Dni Kultury Japonii rozpoczęte. Cykl wykładów, filmów i prezentacji dostarcza nowych, jakże ciekawych informacji o Kraju Kwitnącej Wiśni. Jest rownież miejscem spotkania z wolontariuszami z Japonii pracującymi w Polsce /na zdjęciu/.

 

***

 

Już 15 listopada 2016r. zaczynają się w Łodzi kolejne XXXVII Dni Kultury Japonii organizowane przez Ośrodek Języka i Kultury Japonii im. Ryohu Umedy.

Będzie tam też ze swoim wystąpieniem Klaudia, ktora opowie łodzianom o swoich wspomnieniach z Japonii.

Szczegółowy program imprezy znajdziecie tutaj: http://bunka.org.pl/zapraszamy-na-37-dni-kultury-japonii/

 

***

Zaczynamy zajęcia z języka japońskiego w roku szkolnym 2016 - 17. Przyjechał do nas nowy lektor z Japonii.

Jest to Pani Mayu Yamagishi - wolontariuszka, która doskonalić będzie nasze umiejętności, nabyte w latach ubiegłych.

Na zdjęciu z Panem Masahatsu Yoshidą, Panią Dyrektor Jadwigą Ochocką i Panem WIcedyrektorem Dariuszem Jędrasiakiem.

 

***

 

Kyudo - japońska sztuka i filozofia strzelania z łuku

Kyūdō (jap. 弓道 kyūdō?, dosł.: droga łuku, łucznictwo) − dawne japońskie łucznictwo ceremonialne, wywodzące się z tradycji samurajskich i łączące w sobie elementy równowagi walki i opanowania w filozofii zen.

Wikipedia.pl

Działania Naszej grupy kyudo zobaczysz tutaj: https://www.facebook.com/kyudoayame/  

i tutaj http://www.kyudo-ayame.pl

***

Moja Japonia - Klaudia Węcławowicz uczennica klasy 2d

       Moim marzeniem od dwóch lat była podróż do Japonii, która mnie bardzo fascynuje. W związku z tym marzeniem zaczęłam uczyć się języka japońskiego. Dzisiaj mam już 2 certyfikaty i uczę się dalej. Między innymi dla dalszej kontynuacji mojej nauki wybrałam nasze Liceum i tutaj właśnie poznałam Panią Ai, która zaprosiła mnie do siebie na trzy tygodnie. Pani Ai mieszka w Tokio i bardzo chciałam ją odwiedzić, a zarazem spełnić swoje marzenie. Chociaż podróż była męcząca, gdyż lot trwał 11 godzin, to i tak byłam bardzo szczęśliwa, że mogłam nareszcie zobaczyć Japonię, a zwłaszcza Tokio, które jest przepięknym i bardzo nowoczesnym miastem. Znajduje się tu mnóstwo atrakcji, z których miałam możliwość skorzystać. Chciałabym teraz podzielić się moimi wrażeniami.

                 Wyleciałam z lotnisko Chopina w Warszawie 18 sierpnia 2016 o godzinie 14:25. Uwzględniając różnicę czasu, w Tokio wylądowałam następnego dnia o godzinie 8:45. Na lotnisku czekali na mnie państwo Tsujino, którzy zapewnili mi komfortowe warunki pobytu w swoim domu. Przez kolejne kilka dni zwiedziłam kilka dzielnic m. in. Shibuya, Ikebukuro, Harajuku i Roppongi. Są to typowo handlowe dzielnice z mnóstwem sklepów i naprawdę potrzeba paru dni, aby się z nimi zaznajomić i wiedzieć, gdzie jest jaki sklep. Następnie 22 sierpnia polecieliśmy we trójkę do Busan w Korei. Zwiedziliśmy to przepiękne nadmorskie miasto i odpoczęliśmy nad morzem. Z okna pokoju hotelowego miałam przepiękny widok morza, od którego nie mogłam oderwać wzroku, gdyż miałam pokój na VIII piętrze i nieograniczone możliwości korzystania z wszelkich atrakcji, zarówno cateringu, jak i innych. 24 sierpnia wróciliśmy do Tokio. 25 sierpnia spotkałam się z poznaną w Tokio koleżanką, Honoką, z którą poszłam najpierw do zoo mieszczącego się w dzielnicy Ueno, a następnie na Akihabarę, dzielnicę związaną z anime i mangą. Kolejną atrakcją był udział w urodzinach japońskiej projektantki, Junko Koshino, na których poznałam jeszcze inną cechę Japończyków. Wszyscy śmiali się, żartowali, tańczyli i rozmawiali. Poznałam tam wiele ciekawych osób. Warto również wspomnieć o zwiedzaniu największego na świecie Planetarium w Nagoi oraz Disneylandu w Chibie. Disneyland jest jednym z najbardziej zatłoczonych miejsc w Japonii, oferujących mnóstwo atrakcji, a po dokonaniu opłaty w wysokości około 300 zł mogłam tam spędzić cały dzień, korzystając ze wszystkich atrakcji bez ograniczeń. Były tam dwie parady głównych bohaterów z bajek Disneya, a gdy już zrobiło się ciemno, nastąpił fascynujący pokaz podświetlanego zamku Disneya z przepiękną muzyką w tle. Byłam zachwycona, poczułam się jak w bajce. Przez kolejne dni dalej zwiedzałam Tokio: poszłam na Odaibę, do pałacu cesarsksiego i zwiedziłam świątynię w Asakusie. We wtorek, 6 września, państwo Tsujino i pan Watanabe zorganizowali mi przyjęcie pożegnalne, w środę poszłam zobaczyć z panią Ai i jej mamą pokaz mody pani Junko. W czwartek 8 września o 10:15 opuściłam Japonię, a w Warszawie wylądowałam o godzinie 14.25.

                       Była to niezapomniana podróż i spełnienie moich marzeń. Ale już mam następne plany, aby tam wrócić. Japonia jest przepięknym krajem, bardzo nowoczesnym i przyciągającym tłumy turystów, zwłaszcza Tokio, a najważniejsze jest to, że Japończycy są bardzo miłymi, uśmiechniętymi i życzliwymi ludźmi. Nie obawiałam się tam niczego, sama podróżowałam metrem, nawet w godzinach wieczornych, gdyż widziałam, że tam nie spotka mnie nic złego. Serdecznie polecam każdemu podróż do tego pięknego kraju, a ja marzę dalej, aby tam jeszcze wrócić może na dłużej, może na studia, a może na całe życie.... Podróż ta była czymś wyjątkowym zwłaszcza ze względu na poznanych tam ludzi. Przywiozłam mnóstwo prezentów, które znajomi Pani Ai i jej męża podarowali mi całkiem bezinteresownie na pamiątkę. Sama zakupiłam dużo mang. Bardzo polecam wszystkim taką podróż, a ja na pewno będę starała się tam wrócić. Równocześnie chciałabym podziękować Pani Ai, która umożliwiła mi tak długi pobyt w tym cudownym kraju.

                                                                         

    

                                              

                                                                                                                                   Klaudia Węcławowicz

 

                                                                                                   ***

Japoński i jego nauka jest dostępny na wielu stronach internetowych. Polecamy jedną z nich

http://<a href="http://benkyo.pl"><img src="http://benkyo.pl/images/logo/button2c.jpg" title="Kurs języka japońskiego - zapraszamy!" alt="Kurs japońskiego"></a>

 

***

 

Powoli nadchodzi chwila, kiedy my pojedziemy do Japonii. Dzięki pomocy naszego opiekuna Pana Masakatsu Yoshida nawiązaliśmy kontakt ze szkołą średnią z Osaki. Aktualnie trwają rozmowy mające na celu ustalenie ostatecznego terminu wyjazdu /wstępny to październik 2016/, programu oraz sposobu rekrutacji uczestników.

... i jak dobrze pójdzie będziemy oglądać takie widoki na żywo:

https://www.google.pl/search?q=osaka&client=firefox-b&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjnm4LDv-3MAhXiQZoKHeFTCjUQsAQIKA&biw=986&bih=461

 

***

Funkcjonuje również w Naszej Szkole japońskie "piętro".

Na drugim piętrze mamy wystrój w stylu japońskim - ogród Zen, tablice z wzorcowymi przykładami kaligrafii oraz gablota zawierająca podstawowy pakiet literatury dotyczącej Japonii i wiele przedmiotów japońskich, zarówno z zakresu życia codziennego jak i kultury i sztuki.

Miło spędzać tam czas. Zapraszamy !!!

 

***

Kaligrafia - sposób zapisywania informacji o rzeczywistości za pomoca znaków przedstawiających sylaby, głoski i także całe wyrazy.  Znaki stawia się zgodnie z określonymi od wieków zasadami. Poznają je nasi uczniowie podczas zajęć. Bardzo dużą atrakcję stanowi własne imię, imię ulubionej osoby, zapisane za pomocą delikatnych ruchów pędzla.

Możesz to mieć przychodząc do nas. !!!

 

***

Nasza Lektorka Ai Tsugino /oryginalna Japonka !!!/, jest osobą młodą, aktywną i bardzo zaangażowaną w swoją pracę.

Na zdjęciu w tradycyjnym stroju podczas targów Edukacyjnych

 

***

Od roku szkolnego 2015/16 wprowadziliśmy we wszystkich klasach drugich przedmiot uzupełniający "Człowiek i Środowisko - Kultury Wschodu" . Uczniowie poznają podczas zajęć kraje Dalekiego Wschodu. Róznorodna forma zajęć, współpraca z Zakladem Azji Wschodniej i Kultur Dalekiego Wschodu  pozwala mieć nadzieję, że przedmiot ten będzie się rozwijał zgodnie z oczekiwaniami naszych uczniów /aktualnych i przyszłych/. Sami uczniowie pracują nad zdobywaniem wiadomości o tych krajach, obyczajach, historii i co ważne, znaczeniu ich w historii i rozwoju świata.

Kilka uczniowskich prezentacji przybliży Wam na razie Japonię

Kultura_i_sztuka_Japonii(1).pptx,

Prezentacja1.pptx,

Kultura_i_sztuka_Japonii.pptx

Zapraszamy do obejrzenia.